جايگاه نرم افزار

نرم افزارهاي حسابداري خوب ولي حسابدار نيستند ( انسان نيستند )

ورود اطلاعات صحيح ، شناسايي فعاليت هاي مالي ، تجزيه و تحليل حسابدار ، مربوط يا نامربوط بودن و هزاران هزار دليل ديگر اين دليل اين مدعاست که تفاوت بسيار زيادي ميان حسابداران مجرب و خبره با حسابداران يا مديران صرفا" سيستمي نگر وجود دارد .

دسته اول : افراد با تجربه ، تسلط بر کليه مباحث و رويه ها ، نگرش به سيستم جهت سرعت بخشي و کاهش اتلاف زمان

دسته دوم : افراد کم تجربه ، عدم تسلط بر حسابداري ، نگرش به سيستم جهت تبعيت از رويه هاي سيستم


 

نرم افزار حسابداری ابزار های مورد نیاز برای طبقه بندی و محاسبات و همچنین اتومات کردن خیلی از پروسه های حسابداری را برای پیش بینی های امور مالی یک شرکت یا فروشگاه ارائه میکند.


برای تحقیق در مورد تاریخچه پیدایش اولين سيستم ها و نرم افزارهاي حسابداري باید به سال ۱۳۶۰ رجوع کنیم که در آن زمان رشته کامپيوتر در دانشگاهها وجود نداشت و تنها يک مرکز آموزشي در تهران به نام مرکز کامپيوتر شهيد شمسي پور در ميدان ونک خيابان برزيل در اين رشته دانشجوي آزاد مي پذيرفت و آموزش مي داد.


از انجایی که رایانه یک وسیله سریع و دقیق و حسابگر بود افرادی که در رشته های برنامه نویسی تحصیل میکردند سعی کردند برنامه هایی بنویسند که در امور حسابداری و مالی مورد استفاده قرار گیرد و عملیات حسابداری و محاسبات را بیشتر و دقیق تر انجام دهد.


•    پیدایش اولین  نرم افزار حسابداري در ایران:


به طور دقیق نمی توان گفت که واقعا اولین برنامه حسابداری و مالی را چه کسی نوشته و نام آن چه بوده است. اما به جرات می توان گفت اولین  نرم افزار حسابداري نوشته شده در ایران ،در سال۱۳۶۸ نوشته است که فقط ثبت سند حسابداری و دفتر روزنامه و دفتر کل و دفتر تفضیلی و یک تراز آزمایشی ۴ ستونی داشت. حجم اين نرم افزار حدودا ۰۹ / ۱ مگابايت بوده و تنها روي يک ديسکت فلاپي جا مي گرفت و به رايگان در اختيار همه قرار داشت اين نرم افزار حدودا ۴ سال بسیار معروف بود و مورد استفاده شرکتها، افراد و سازمان ها مختلفی  قرار گرفت بود.
بعد ها افراد حقیقی و حقوقی دیگری هم  وارد عرصه برنامه نویسی حسابداری شده و نرم افزارهای حسابداری جدیدی را تحت سیستم عامل  DOS و ویندوز به بازار ارائه کردند. از آن سال ها تا به امروز نرم افزار های زیادی وارد بازار کار شده اند که هر کدام به نوبه خود مزایا و نواقصی داشته و مشتریان خاص خود را در بازار کار کسب کرده اند .در بین همه این نرم افزار های حسابداری ،نرم افزار حسابداري و مالی یکپارچه پارمیس برای اولین بار در سال ۱۳۸۰ وارد بازار شد و از همان سال های نخست توانست جایگاه خوبی را بین نرم افزارهای دیگر پیدا کرده و به خوبی پاسخگوی نیاز کاربرانش باشد


•    انواع  نرم افزار حسابداري :


هر کدام از نرم افزار هایی که وارد بازر شدند دارای کارائی و مزایا و معایب مختلفی بودند. پدید آورندگان نرم افزار های حسابداری این نرم افزارها را به چند دسته تخصصی تقسیم میکنند:
۱.    سیستم حسابداری مالی
۲.    سیستم حسابداری انبار یا انبارداری
۳.    سیستم خرید و فروش و صدور فاکتور
۴.    سیستم بانک و صندوق و عملیات چک
۵.    سیستم حسابداری حقوق و دستمزد
۶.    و...............


وقتی تمامی این سیستم ها در یک پکیج جمع میشوند و با هم ارتباط دارند به ان سیستم حسابداری یکپارچه میگویند. ضمنا شرکت ها و افراد میتوانند هر کدام از سیستم ها را هم به صورت جداگانه تهیه کنند.


در بحث کارائی این برنامه های حسابداری نکته بسیار مهم و قابل توجهی وجود دارد و آن این است که متاسفانه در طراحی و برنامه نویسی اکثر این برنامه ها استاندارد های حسابداری دوبل یا دو طرفه رعایت نشده فلذا  نمیتوان ان را برای شرکت هایی که میخواهند در انتهای کار سال مالی دفاتر قانونی خود را روی نرم افزار حسابداري تحریر و برای رسیدگی به اداره دارایی و تشخیص مالیات ارائه دهند ، مورد استفاده قرار داد. و به این برنامه های حسابداری فروشگاهی یا بازاری میگویند و فقط با دیدگاه صدور فاکتور برای مشتریان ،کنترل مانده حساب مشتریان ، چک های صادر شده و کنترل موجودی صندوق و کالای انبار نوشته شده اند و البته برخی از این نرم افزارهای حسابداری همه این استاندارد های حسابداری را رعایت نموده اند و هم دارای دفاتر قانونی و دوبل بوده وهم با دیدگاه فروشگاهی و بازاری نوشته شده اند.
شرکت حسابداری

طراحی سایت طراحي سايت طراحی سایت